Dyk-Mühle’nin Memleketi
Waldviertel - Avusturya

Trafiğin az olduğu, endüstrinin ise neredeyse hiç olmadığı ve peyzajı çayırların, ormanların ve tarlaların oluşturduğu bu bölgede toprak, su ve hava hala temizdir. Bu durum, Avusturya’nın en çok organik çiftçinin neden burada yaşadığını açıklar.

Dyk ailesinin değirmencilik geleneği 1881 yılına dayanır ve o zamandan veri kesintiye uğramadan nesilden nesile aktarılır. 1970’den beri Peter Dyk, değirmenci ve mucit, eşi Lydia ile birlikte uluslararası alanda faaliyet gösteren şirketi başarıyla yönetmektedir.Bu çiftin kızı olan Lisa da şimdiden yoğun bir angajmanla firmada faaliyet gösteriyor.

Gelişmeler ve Ürünler

Organik değirmencilikte çığır açan Peter Dyk, 70’li yılların başında tam tahıllı unları hassas bir şekilde öğüten ve aynı zamanda aylarca dayanıklı kalmasını sağlayan yeni bir öğütme sistemini geliştirmiştir (Ayrıntılı Bilgiler: Öğütme Yöntemleri). Dyk Mühle (Dyk Değirmeni) aynı zamanda organik kontrollü tarım uygulamalarından elde edilen tahılları öğüten ilk işletme olmuştur.

Bu yeni öğütme sisteminden, CMS değirmeninin konsepti de gelişmiştir (Compact Milling Systems). Bu yenilikçi yöntem – tahılı kısa süreyle öğütme yöntemi – anahtar teslimi olarak iki konteynıra kurulmaktadır. Taşınabilirlik, kolay işletim ve düşük yatırım maliyeti sayesinde bu değirmen, tahılların doğrudan merkez dışı konteynır değirmenlerine taşınabileceği için, özellikle gelişmekte olan ülkeler için uygundur. (Ayrıntılı Bilgiler: www.cms-milling.com)

1990 yılında Dyk-Mühle bir ekstrüder sistemi için yatırım yapmıştır. Bununla birlikte yeni kapsamlı araçtırma dizileri başlamıştır. Bu yöntemin nihai ürünleri ise unlu mamul üreticileri için kabartma unlarıdır (ayrıntılı bilgi: Yardımcı malzemeler) ve çok sevilen Organik Atırştırmalıklar (Ayrıntılı bilgi: Atıştırmalıklar).

Günümüzde ise Dyk Mühle yenilikçi ürün yelpazesi, değirmen ar-ge tesisi ve genişleyen uluslararası ticari ilişkileri ile modern bir örnek işletme haline gelmiştir.