Patentli Özel Öğütme Yöntemi (DFM - Dyk Un Öğütme)

Daha 70’li Yılların henüz başında, ki o yıllarda tam tahıl un sektörünün esamisi okunmuyordu, Dyk-Mühle Firması tam tahıl unları üretmeye başlamıştı. Bu amaçla, bozulmaya özellikle eğilimli bir tohumun alışılageldiği şekilde ayrıştırılma, ısıya karşı stabilize edilme ve ardından yine hammaddeye eklenme yönteminden vazgeçilmiş, tahıl tanesinin tamamı topluca öğütülmeye başlandığı özel bir yöntem geliştirilmiştir.

Patentli bu özel öğütme yöntemi ile, tahıl tanesinin yağı ayrıştıran enzimlerinin, alışılagelen yöntemlerde olduğu gibi vitaminleri tahrip etmeden devre dışı bırakılması başarısı yakalanmıştır. Bu yöntemle, en az 9 ay dayanıklı yüksek kaliteli tam tahıl unları üretilebilmektedir.

Bu yöntemle elde edilen unların kalite onayı için yapılan testler, Detmold/ Almanya‘da, Federal Alman Tahıl Araştırma Enstitüsünde Prof. Seibl tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avantajları:

Vitamin ve Eser Elementler içerir! Ancak yakl. 6 ay sonra vitamin oranında belirli bir düşüş tespit edilebilir, 9 ay sonra ise bu düşüş yaklaşık %50 oranındadır.

Nişasta maruz kalma derecesi ayarlanabilmektedir!

Halen mevcut olma ihtimali olan larvalar veya zararlı kımılların yumurtaları, özel öğütme yöntemiyle %100 yok edilmektedir.