Teknoloji Karşılaştırması
Alışılagelen Silindirli Tezgah Yöntemi – Patentli Özel Öğütme Yöntemi
(DFM - Dyk Flour Milling)

Alışılagelen Silindirli Tezgah Yöntemi

Tahıl Temizleme İşlemi:
Çarpmalı soyma işlemi
Değerli tohum çekirdeği büyük oranda dövülerek açığa çıkartılır ve sınırlı dayanıklılığı nedeniyle yemde kullanılmak üzere ayrıştırılır.

Öğütme:Ezme ve kesme kuvvetleri ile tahıl öğütme. 
Bu ufalama işlemi, silindirli değirmenlerde yapılmakta olup burada tahılın öğütülmesi işlemi birbirine paralel, karşılıklı olarak ayarlanabilen ve yüzeyleri tırtıklı iki silindir arasında gerçekleşir. Uygun incelikte bir un elde edebilmek için bu sistemde çoğunlukla 20 ila 25 kademe (=silindirli değirmen + elek departmanı) gereklidir ve bu kademelerden her birisi ufalama (öğütme) ve eleme işlemlerinden oluşur!

Patentli Özel Öğütme Sistemi (DFM - Dyk Flour Milling)

Tahıl Temizliği: 
Hassas Islak Soyma İşlemi 
Buğday ve çavdarda değerli tohum çekirdeği (yüksek Vitamin ve eser element oranıyla) muhafaza edilir ve patentli özel öğütme yöntemiyle stabilize edilip un içerisinde kalır!

Öğütme: 
Özel öğütme yönteminde Silindirli Öğütme Değirmeni ile Çarpmalı Öğütme Değirmeninden bir kombinasyon kullanılmaktadır.

Birinci ufalama işlemi, alışılagelen sistemde olduğu gibi, tırtıklı silindirler yardımıyla yapılır (sadece 1 silindir değirmen); buraya elek üzerinde gerçekleşen bağlı eleme işlemiyle öğütme ürünü kabuk, irmik ve un halinde ayrıştırılır. Devam eden öğütme süreci sadece 2 patentli adımda desintegratör olarak adlandırılan araçlarda (çiftli etki eden milli değirmenlerde) gerçekleşip bunlar öğütme maddesini çarpma suretiyle önce açar kırarak açar (burada öğütme ürünü en fazla sadece 28° Celcius sıcaklığa kadar ısınır). Serbest çarpma, elastik parçaların (=kabukların) iri kalması, ancak tahıl tanesinin endosperm bölümünden çıkan kırılgan parçaların (=irmik) bir kanal içerisinden hazır un olarak öğütülmesini sağlar.

İşte bu yöntem kombinasyonu sayesinde her bir öğütme türünden sadece en mükemmeli kullanılır!

Bu yöntemle elde edilen unların kalite onayı için yapılan testler, Detmold/ Almanya‘da, Federal Alman Tahıl Araştırma Enstitüsünde Prof. Seibl tarafından gerçekleştirilmiştir.

Avantajları:
Vitamin ve Eser Elementler içerir! Ancak yakl. 6 ay sonra vitamin oranında belirli bir düşüş tespit edilebilir, 9 ay sonra ise bu düşüş yaklaşık %50 oranındadır.

Nişasta maruz kalma derecesi ayarlanabilmektedir!

Halen mevcut olma ihtimali olan larvalar veya zararlı kımılların yumurtaları, özel öğütme yöntemiyle %100 yok edilmektedir.